Bugünün metni, süper yiyeceklerin ilginç konusuna odaklanacak. Daha önceki makalelerde, nadir, yabancı meyve ve sebzeleri sık sık aradığımızı belirttiğimiz gibi, piyasada yalnızca (“yenilikçi” mucizevi özellikleri olan yeni, “yenilikçi” ürünlere odaklanmaktayız) Ucuz ve tamamen kullanılabilir.

Kivi o kadar harika ki etrafta pek çok çalışma var!

Klinik çalışmalarda, diyetin belirli bileşenlerinin (ürünlere veya spesifik bileşenlerine bakılmaksızın) rolünü ve kullanımını açıklama çabası olarak klinik çalışmaların sık sık farkında olduğumuzu bilmeliyiz, ancak, durumlar biraz farklı görünmektedir. Şubat 2018’de, prestijli Avrupa Beslenme Dergisi, kivi yemenin beslenme ve sağlık yararları üzerine bir derleme yayımladı!

Bu çalışmadan ne öğrenebiliriz?

İlk olarak, yazarlar kısa bir özette, son on yılda kivi tüketiminin vücut üzerindeki olumlu etkisini belgeleyen çok sayıda makalenin yayınlandığını belirtmiştir. Sindirim destekleyen etkileri , bağışıklık sistemi ve metabolik sağlık en belgelenmiş olanlar olarak kabul edilir.

Piyasada hangi kivi ile buluşacağız ve içinde ne bulacağız?

Kivilerin dünya pazarlarına yayılması ve geniş çapta ekilmesi 1930’larda başlamış, ancak asıl patlama 1950’lerde, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden ve tarımın yüksek ekonomik desteğinden sonra gerçekleşmiştir. Ticari uygulamada (ve nihayet – mağazalarda), öncelikle ekşi açıklamalara göre, tatlı-ekşi ve baharatlı bir tada sahip olan ve iç kısmı yeşil ile çarpıcı güzel, parlak, şeffaf bir etle etkilenen klasik yeşil yeşili kivilerle tanışacağız. siyah tohumlar ve tüylü, kahverengi tenli renkler. İkinci çeşitlilik, ciltte tüysüz, adından da anlaşılacağı gibi, daha tatlı, tropikal bir tada sahip sarı iç kısmı olan altın bir kividir.

Kivi tipik bir meyve değildir. Burada çok daha faydalı maddeler bulabiliriz. Kivi potasyum ve askorbik asit (C vitamini, İtalya’da sağlığın meyvesi olarak adlandırıldığı için), E vitamini ve folat bakımından yüksek oranda lif içermektedir . Aynı zamanda, kivi nispeten yüksek miktarda fitokimyasal, aktif sindirim enzimi * ve antioksidan içeriyor.
* Evet, evet, onlar sayesinde süper meyvelerimizi yedikten sonra dilde yanma hissettiğiniz için teşekkürler. Ancak, korkmayın, sizi içeriden yakmayacaklar!

Benzersiz bir aktin

Bu isimdeki enzim, kivinin eşsiz bir bileşenidir (başka hiçbir üründe onu bulmamız için bize verilmeyecek gibi görünmektedir!) – sindirim sürecini desteklediği ve geliştirdiği için proteolitik bir maddedir (proteini sindiren bir madde) mide, ince bağırsak ve tüm sindirim sisteminin işleyişi. Ek olarak, kivi bağırsak peristalsisini iyileştiren fitokimyasallar içerir.